ZARZĄD OBIEKTÓW SPORTOWYCH W KOSZALINIE

Nie tylko Sanepid bada czystość koszalińskiej pływalni. Zarząd Obiektów Sportowych przeprowadził własne analizy, wykonane za pomocą urządzenia najnowszej generacji – lumenometru. Jego uwadze nie umknie żadna bakteria!

Koszaliński basen pozostaje pod stałą kontrolą służb sanitarnych. Systematyczne badania Sanepidu potwierdzają odpowiednią jakość wody, skuteczność procesów technologicznych, służących jej dezynfekcji, a także utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym plaży basenowej, pryszniców, szatni i innych urządzeń.

Jednak, aby sprawdzić skuteczność stosowanych środków dezynfekcyjnych, a także systemu sprzątania, opierającego się na własnych pracownikach, nie zaś na firmie zewnętrznej, ZOS zdecydował się na wykonanie dodatkowych badań tzw. lumenometrem. Pozwalają one na niemalże natychmiastową analizę stanu czystości obiektu oraz szybkie ustalenie przyczyn ewentualnych problemów.Materiał do badań pobiera się tzw. wymazówką. Końcówka tego urządzenia ma kształt grzebienia, co gwarantuje pobranie właściwej ilości materiału. Po pobraniu, końcówka nawilżana jest specjalnym roztworem chemicznym i tak przygotowaną próbę wkłada się do aparatu Luminometr SystemSURE Plus. Już po15 sekundach można odczytać wynik i przekonać się, czy badana powierzchnia jest utrzymana w czystości mikrobiologicznej. Jest to możliwe dzięki oznaczeniu w trakcie badań stężenia ATP - cząsteczki, która występuje we wszystkich komórkach bakterii, drożdży i pleśni.

Badania lumenometrem to nowość na polskim rynku i jeszcze mało kto zdecydował się na ich zastosowanie. - Dzięki nim mieliśmy świetny podgląd jakości naszej pracy i skuteczności stosowanych środków dezynfekcyjnych – mówi Jacek Sinkiewicz, kierownik basenu. - Wyniki uzyskane dzięki lumenometrowi uzupełniły badania Sanepidu, które wykonywane są w laboratorium, a więc dają dokładniejsze wyniki. Niestety, są też czasochłonne i zlecane wyłącznie w przypadku podejrzeń o skażeniu.Na basenie stosujemy wysokiej klasy środki dezynfekcyjne i poddajemy się wszelkim procedurom kontroli, ale kiedy pojawiła się możliwość wykonania dodatkowych badań, skorzystaliśmy z niej bez wahania. Potwierdziły skuteczność stosowanych przez nas środków, a także dobrą pracę naszych ekip sprzątających.

Badania wykonane zostały bezpłatnie. Ich wynik był bardzo dobry – np. w basenowej szatni uzyskano 23 jednostki, przy poziomie akceptowalnym określonym na 500 jednostek.

Copyright © 2019 Zarząd Obiektów Sportowych Sp. z o.o. Koszalin. Wszelkie prawa zastrzeżone.  Tworzenie stron internetowych   polityka cookies   klauzula informacyjna